Sağlık Çalışma Grubu maymun çiçeği hastalığı ve hayvan mezarlığını görüştü

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu, Haziran ayı 2’nci toplantısını yaptı. Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Ozan Uzkut moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi temsilcileri ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda maymun çiçeği hastalığı ile hayvan mezarlığı konuları görüşüldü.

EL TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Maymun çiçeği hastalığıyla ilgili bilgi veren Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi temsilcisi, bu hastalığın Covid-19’a göre bulaş riskinin çok daha düşük olduğunu vurguladı. 1958 yılında maymunda görüldüğü için hastalığın adının ‘maymun çiçeği’ olduğu belirtilirken Orta Afrika’da görülüp, Amerika ve Avrupa’ya yayılan hastalığın şu anda 33 ülkede görüldüğü kaydedildi. Türkiye’de hastalığın tespit edilmediği de açıklanırken el temizliğine önem verilmesi ve temaslara dikkat edilmesi gerektiğine işaret edildi.

HAYVAN MEZARLIĞI İÇİN YÖNETMELİK ÖNERİSİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi temsilcileri ise hayvan sahiplerinin önerisiyle gündeme getirilen hayvan mezarlığı konusunda bilgi verdi. Mevzuatta sokak hayvanlarının ölmesi durumunda nasıl bertaraf edileceğine ilişkin hükümlerin yer aldığı belirtilirken, hayvan sahiplerinin talep ettiği hayvan mezarlığının ise bugünkü yönetmeliğe göre yapılamayacağı ifade edildi. Bu konuda yeni yönetmelik çıkarılması gerektiği dile getirilirken, krematoryum önerisi de tartışıldı.

 

You May Also Like

SAĞLIK GRUBU EKİM AYINDA DİVAN SEÇİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

SAĞLIK GRUBU HAZİRAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Kent Konseyi’nden hayvan mezarlığı raporu

Kent Konseyi’nden yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı