SAĞLIK GRUBU HAZİRAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Antalya kent içinde dolaşan başıboş hayvanlar için Kent Konseyi Çalışma Grubunda toplantı düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir belediyesi, Muratpaşa ve Konyaaltı Belediyesi veteriner hekimler odası hayvansever derneklerinden, STK temsilcisi ve bireysel hayvanseverlerden katılım oldu.

Toplantı neticesi belediyeler birçok başıboş hayvanın kısırlaştırılması tedavi edilmesi konusunda yeterli yetkilerinin olmadığı ve yetişmekte zorluk çektiklerini itirazlarla karşılaştıklarını söylediler. Bu yüzden Antalya Valiliğine yazı yazılıp 5199 sayılı kanun kapsamında İl Hayvanları koruma kurulunun toplanması ve ivedi olarak karar almasının sağlanması konusunda yazı yazılmasına karar verildi. Antalya’da yüzden fazla ısırık vakasının olması ve bu yüzden kuduz tetanoz ve zoonos hastalıklarının artması ve toplum sağlığının ileri boyutta bozacağı için İl Hıfsıhha kurulunda toplanmasının sağlanması kararlaştırıldı. Bu hususta Burdur Veteriner Fakültesinden de yardım istenmesi tavsiye edildi. Ayrıca hayvan gönülleriyle Büyükşehir Belediyesinin acele toplanıp birlikte hareket etmesi tavsiye edildi.

Toplantıda konu ile ilgili Çalışma Grubunun sorunların ve çözüm önerilerini içeren raporlar, ilgili yetkili kurumlara iletilip kamuoyu ile paylaşılacaktır.

You May Also Like

SAĞLIK GRUBU EKİM AYINDA DİVAN SEÇİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kent Konseyi’nden hayvan mezarlığı raporu

Kent Konseyi’nden yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı

Sağlık Çalışma Grubu maymun çiçeği hastalığı ve hayvan mezarlığını görüştü